Pazar, 26 Şubat 2017

you are here:
İŞ BULMANIN ZORLUKLARI.
 İŞ BULMANIN ZORLUKLARI.
Günümüzde iş arama ve iş bulma zorlaştı. Bu zorlu iş arama insanlarda bir yılgınlık bıkkınlık yaratmaktadır. Yılgınlığa yenik düşen kişiler psikolojik manada ruhsal sıkıntının yanında ruh hali çöküntüsüne girerek mutsuz bir kişilik yansıtarak iş görüşmesine gitmektedir. Bu haliyle negatif kişiliği yansıtan iş arayan durumuna düşmektedir. Öncelikle iş bulmak günümüz şartlarında zor ,bu durumu çok iyi bilerek iş aramaya başlamak ve iş görüşmelerinde her ne olursa olsun moral isteklendirmeyi yüksek tutmalısınız. Değişen zaman dilimiyle günümüzde işletmelerin eleman ihtiyaçları artmakta olup, eleman seçimi yönünden de seçme şansları fazladır.
 

 Buna rağmen bir o kadarda çalıştıracak eleman bulma zorluğunu yaşamaktadırlar. Ülkemizde büyük şirketler eleman bulma konusunda şanslı ama bu şirketler daha seçici ve daha nitelikli elemanları bulup bünyesine katmakta zorlanmıyorlar. Ama kaç tane büyük kurumsal şirket var ki Ülkemiz Nüfusuna oranla büyük kurumsal şirketlerimizin sayısı parmakla gösterilecek kadardır. Asıl olan orta ölçekli ve küçük ölçekli işletmelerle tek yönetimli işletmelere eleman bulma ve bulunan elemanı memnun etme sorunu yaşanmaktadır. Çalışanda memnuniyetsizlik olduğu taktirde işletmelerin gelişmesi söz konusu olmadığı gibi, çalışanlarında mutluluğundan söz edilemez. Mutluluğu karşılıklı yakaladığınızda iş ve mesleki yaşantı alanıyla sosyal yaşantı alanında başarı yakalarsınız.. Büyük ve kurumsal kimliğini tamamlayan işletmeler bu gibi sorunları yaşamamak için kendi iç bünyesinde insan kaynakları bölümü oluşturmuş hangi işe hangi nitelikli eleman alınabileceğini daha bilinçli seçme titizliği içindeler. İnsan kaynakları günümüzde şirketler tarafından önemsenen birim,çünkü doğru işe doğru insanı bulmak önemli, kurumsallaşmış işletmelerde insan kaynakları önemli birim durumundadır. İş müracaatlarını değerlendirirken işe alacağı ve çalıştıracağı personelin her durum ve niteliğini ayrıntılarıyla inceleyerek, karar verici durumda oluyor, işe almaya karar verdiği personellerini kendi iç bünyesinde iş eğitimi vererek, kurumu ve kurum kültürünü tanıtıcı eğitim seminerleri düzenlemektedirler. Personelin şirkete olan bağlılık, benimseme sahiplenme duygusunu vermektedirler. Esas sorun henüz kurumsal kimliğini tamamlamamış bir veya birkaç kişi çalıştıran işyerlerinin eleman almasında zorlanılmasıdır. Küreselleşmenin yarattığı iş daralmasıyla hızlı bir şekilde dünyada baş gösteren işsizlik sorununun güncelliğini, her geçen gün ön plana çıkarmaktadır.
     Bu da eğitimli kişilerin diğer kişilere oranla iş bulmada zorlanmasını getirmiştir. İş arayan insanların ne iş aradıklarını bilmelerine rağmen aradıkları işte ne kadar verimli olabileceklerini de düşünmemekteler. Eğitim seviyesinin yükselmesi, her geçen gün üniversiteleşme oranının artması buna bağımlı olarak Üniversite mezunlarımızın çoğalmasıyla, iş bulma kolaylaşması gerekirken aksine iş bulma ve iş beğenme de zorluklar yaşanmaktadır. Zorluklar yaşanıyor çünkü işi beğenmiyor veya parayı az buluyor veya sahada değil ofiste masa başında oturup çalışmayı tercih etmeleri de ayrı bir sıkıntı getiriyor.

 Bir iş arayan öncelikle hangi işi severek yapabileceğinin kararlılığı içerisinde olmalı,kuruma kaç lira ayda kazandırabileceğinin hesabını iyi yaparak, kazandırdığının kaç lirasını ücret olarak kendisine ödenmesinin hesabını iyi yapmalı,işverenle işe başlamadan önce açık ve net konuşmalı, ayrıntıda soru işaretleri bırakmadan anlamalı ve kendini anlatmalıdır.
 Küreselleşen dünyada İş alanlarının genişlemesi gerekirken iş alanlarının daralması, hızlı nüfus artışı, ekonomi çarkının yavaşlamasının tabii sonuçları olumsuzluklarıyla insana yansımaktadır.
Olumsuzluk düşüncelerini üzerinde taşıyan iş arayan, iş görüşmelerinde umutsuz bezgin ve ruhsal çöküntünün yanında fiziksel çöküntü içerisinde işbumla yı daha da zorlaştırıyor.Ne durumda olursanız olun ne kadar olumsuz şartlar içerisinde olursanız olun,her zaman ruhunuzu zengin ve diri tutun,Ruhunuz zengin ve diri olduğu sürece İş arama ve iş bulmada zorluk yaşamayacaksınız.
 Unutmayın yaşam alanınızdaki olumsuzlukları olumlu hala çevirmenin tek çözümü yine sizde ,iş aradığınızda ve iş görüşmesinde görüşme yaptığınız kişide mutlaka mutlaka olumluluk  hissini uyandırmalısınız,ne iş olursa yaparım değil,hangi işi daha iyi yapacağınızdan emin olun,işletmeye hem ekonomik hem de işletmeyi temsilen bir çalışan olarak neler kazandırabileceğinizi inandırıcı kararlı bir şekilde görüşme yaptığınız kişiye sebat ve azimle sıkmadan anlatmalısınız.Mutlaka iş görüşmelerinde fiziksel bakımınızı da ihmal etmeyin.


Neşat YALÇIN
Ny 42
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

 

www.baharathaber.com

www.siirhaber.com

www.nerdeneyiyelim.net

 

 
< Önceki   Sonraki >
RESİM GALERİŞİİRLERHOŞGELDİNİZTC KİMLİK OTELLERÇİÇEKÇİLERKUAFÖRLERÜYE FİRMALARRESTAURANTLARTEMSİLCİMİZ OLUNİŞ VERENLERGÜZEL SÖZLERSEKRETER GÖRÜŞLERİKİM NE DEDİ
Köşe Yazarları
 

Aslı KAYA

Neşet YALÇIN

 
Reklam Verenler


BOLU SEMİNER RESİMLERİ
BOLU SEMİNERİ RESİMLERİ
0
Ziyaretçi Sayısı
Toplam2130378
Tarih/Saat