Salı, 25 Temmuz 2017

you are here:
IS BULMANIN ZORLUKLARI.
 IS BULMANIN ZORLUKLARI.
Günümüzde is arama ve is bulma zorlasti. Bu zorlu is arama insanlarda bir yilginlik bikkinlik yaratmaktadir. Yilginliga yenik düsen kisiler psikolojik manada ruhsal sikintinin yaninda ruh hali çöküntüsüne girerek mutsuz bir kisilik yansitarak is görüsmesine gitmektedir. Bu haliyle negatif kisiligi yansitan is arayan durumuna düsmektedir. Öncelikle is bulmak günümüz sartlarinda zor ,bu durumu çok iyi bilerek is aramaya baslamak ve is görüsmelerinde her ne olursa olsun moral isteklendirmeyi yüksek tutmalisiniz. Degisen zaman dilimiyle günümüzde isletmelerin eleman ihtiyaçlari artmakta olup, eleman seçimi yönünden de seçme sanslari fazladir.
 

 Buna ragmen bir o kadarda çalistiracak eleman bulma zorlugunu yasamaktadirlar. Ülkemizde büyük sirketler eleman bulma konusunda sansli ama bu sirketler daha seçici ve daha nitelikli elemanlari bulup bünyesine katmakta zorlanmiyorlar. Ama kaç tane büyük kurumsal sirket var ki Ülkemiz Nüfusuna oranla büyük kurumsal sirketlerimizin sayisi parmakla gösterilecek kadardir. Asil olan orta ölçekli ve küçük ölçekli isletmelerle tek yönetimli isletmelere eleman bulma ve bulunan elemani memnun etme sorunu yasanmaktadir. Çalisanda memnuniyetsizlik oldugu taktirde isletmelerin gelismesi söz konusu olmadigi gibi, çalisanlarinda mutlulugundan söz edilemez. Mutlulugu karsilikli yakaladiginizda is ve mesleki yasanti alaniyla sosyal yasanti alaninda basari yakalarsiniz.. Büyük ve kurumsal kimligini tamamlayan isletmeler bu gibi sorunlari yasamamak için kendi iç bünyesinde insan kaynaklari bölümü olusturmus hangi ise hangi nitelikli eleman alinabilecegini daha bilinçli seçme titizligi içindeler. Insan kaynaklari günümüzde sirketler tarafindan önemsenen birim,çünkü dogru ise dogru insani bulmak önemli, kurumsallasmis isletmelerde insan kaynaklari önemli birim durumundadir. Is müracaatlarini degerlendirirken ise alacagi ve çalistiracagi personelin her durum ve niteligini ayrintilariyla inceleyerek, karar verici durumda oluyor, ise almaya karar verdigi personellerini kendi iç bünyesinde is egitimi vererek, kurumu ve kurum kültürünü tanitici egitim seminerleri düzenlemektedirler. Personelin sirkete olan baglilik, benimseme sahiplenme duygusunu vermektedirler. Esas sorun henüz kurumsal kimligini tamamlamamis bir veya birkaç kisi çalistiran isyerlerinin eleman almasinda zorlanilmasidir. Küresellesmenin yarattigi is daralmasiyla hizli bir sekilde dünyada bas gösteren issizlik sorununun güncelligini, her geçen gün ön plana çikarmaktadir.
     Bu da egitimli kisilerin diger kisilere oranla is bulmada zorlanmasini getirmistir. Is arayan insanlarin ne is aradiklarini bilmelerine ragmen aradiklari iste ne kadar verimli olabileceklerini de düsünmemekteler. Egitim seviyesinin yükselmesi, her geçen gün üniversitelesme oraninin artmasi buna bagimli olarak Üniversite mezunlarimizin çogalmasiyla, is bulma kolaylasmasi gerekirken aksine is bulma ve is begenme de zorluklar yasanmaktadir. Zorluklar yasaniyor çünkü isi begenmiyor veya parayi az buluyor veya sahada degil ofiste masa basinda oturup çalismayi tercih etmeleri de ayri bir sikinti getiriyor.

 Bir is arayan öncelikle hangi isi severek yapabileceginin kararliligi içerisinde olmali,kuruma kaç lira ayda kazandirabileceginin hesabini iyi yaparak, kazandirdiginin kaç lirasini ücret olarak kendisine ödenmesinin hesabini iyi yapmali,isverenle ise baslamadan önce açik ve net konusmali, ayrintida soru isaretleri birakmadan anlamali ve kendini anlatmalidir.
 Küresellesen dünyada Is alanlarinin genislemesi gerekirken is alanlarinin daralmasi, hizli nüfus artisi, ekonomi çarkinin yavaslamasinin tabii sonuçlari olumsuzluklariyla insana yansimaktadir.
Olumsuzluk düsüncelerini üzerinde tasiyan is arayan, is görüsmelerinde umutsuz bezgin ve ruhsal çöküntünün yaninda fiziksel çöküntü içerisinde isbumla yi daha da zorlastiriyor.Ne durumda olursaniz olun ne kadar olumsuz sartlar içerisinde olursaniz olun,her zaman ruhunuzu zengin ve diri tutun,Ruhunuz zengin ve diri oldugu sürece Is arama ve is bulmada zorluk yasamayacaksiniz.
 Unutmayin yasam alaninizdaki olumsuzluklari olumlu hala çevirmenin tek çözümü yine sizde ,is aradiginizda ve is görüsmesinde görüsme yaptiginiz kiside mutlaka mutlaka olumluluk  hissini uyandirmalisiniz,ne is olursa yaparim degil,hangi isi daha iyi yapacaginizdan emin olun,isletmeye hem ekonomik hem de isletmeyi temsilen bir çalisan olarak neler kazandirabileceginizi inandirici kararli bir sekilde görüsme yaptiginiz kisiye sebat ve azimle sikmadan anlatmalisiniz.Mutlaka is görüsmelerinde fiziksel bakiminizi da ihmal etmeyin.


Nesat YALÇIN
Ny 42
Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

 

www.baharathaber.com

www.siirhaber.com

www.nerdeneyiyelim.net

 

 
< Önceki   Sonraki >
RESIM GALERISIIRLERHOSGELDINIZTC KIMLIK OTELLERÇIÇEKÇILERKUAFÖRLERÜYE FIRMALARRESTAURANTLARTEMSILCIMIZ OLUNIS VERENLERGÜZEL SÖZLERSEKRETER GÖRÜSLERIKIM NE DEDI
Köse Yazarlari
 

Asli KAYA

Neset YALÇIN

 
Reklam Verenler


SUAIYE HOTELDEKI SEMINER
SUADIYE HOTEL DEKI SEMINER
0
Ziyaretçi Sayisi
Toplam900150
Tarih/Saat