Salı, 25 Temmuz 2017

you are here: ANASAYFA arrow HABERLER arrow ROPORTAJLAR arrow YÖNETICI SEKRETYÖNETICI SEKRETERI SAADET SAVAS ILE ROPORTAJERI SAADET SAVAS ILE ROPORTAJ
YÖNETICI SEKRETYÖNETICI SEKRETERI SAADET SAVAS ILE ROPORTAJERI SAADET SAVAS ILE ROPORTAJ
  YÖNETICI SEKRETERI SAADET SAVAS ILE ROPORTAJ
uzun yillar sekreterlik meslegine hizmet etmis, isini severek yapan 15 yildir bu meslekte olan ayni yerde kalan, sadakatligini gösteren, isini seven ve sahiplenen ,NATAL Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yönetici  Asistani  Saadet Savas hanimla röportaj yapmak üzere yola çikmistik…….
Trafikten sonra Sariyer’e vardigimizda Sariyer sahili ve sahildeki kafeler tika basa insanlarla doluydu.
Sariyer’e gelmisken meshur Sariyer Börekçisine ugramadan edemezdik. Saadet 

Hanimla randevulasarak meshur Sariyer Börekçisinde bulusmaya karar verdik.
Sariyer börekçisi fiziki mekân olarak her ne kadar tarihsel degisime ugramissa da, tat ve lezzetiyle gerçekten tarihsel nitelikte. Bu  mekânin en üst katina dar merdivenlerden çiktik. Bogaza karsi güzel bir masaya oturduk                                                                                                                                                   - hos geldiniz                                                                                                                                             diyen güler yüzlü garson hemen börek çesitlerini saymaya baslayinca                                                  - acelemiz yok, uzun zaman burada olacagiz, önce bize bir çay getir,                                          demistik ki , karsimizda uzun boylu, zarif, güzel bir hanimefendiyi görünce pazarin güzelligi ve röportaj yapacagimiz Saadet hanimin güzelligi bütünlesiverdi
Istanbul Bogazinin masmavi sulariylaI - Hos geldiniz
- Sizde hos geldiniz Sariyer’e
Zaman geçirmeden Saadet Savas  Hanima sorulari yönelttim. Çünkü zaman oldukça kisaydi.  Neticede sorumlulugunda olan bir kizi, bir esi vardi.
- Nesat YALÇIN :  Sizi taniyabilir miyiz?
- Saadet SAVAS : 1975 senesinde Istanbul’da dogdum. Egitim hayatim dan sonra  is yasamina atildim.
Bugün yaklasik saglik sektöründe 15 yildir yönetici asistanligi yapiyorum.
Evliyim bir kizim var. Bu meslege geçmem tamamen tesadüf oldu aslinda.
Mimar olmayi düsünüyordum. Üniversite imtihaninda 2 defa istedigim bölümleri kazanmama ragmen, talihsizlikler sonucu Üniversite egitimine devam edemedim. Bir yakinim araciligiyla geçiçi olarak suan çalistigim yerde sekreterlik yapmaya basladim. Ama geçici olmadi. Tam 15 sene oldu ve 15 senedir bu meslegi zevkle yapiyorum. Tabii ki ilk basta zorluklar çektim ama bu zorluluklari ailemin , isverenimin ve çalisma arkadaslarimin destekleriyle astim.  Bugün isimi ve meslegimi seviyorum ve severek çalisiyorum.
- Neset YALCIN : Sekreterlik Meslegi size ne kazandirdi.
- Saadet SAVAS :Ben sansliydim.  Çünkü ise basladigimda , çalistigim kurumun 3,5 senelik bir geçmisi vardi. Büyük ve yeni atilimlar yapmaya ve yükselmeye baslayan bir kurum olmasi benim için bir avantaj oldu.
 Isyerimle birlikte bende büyüdüm. Kuruma dahil edilen ve kazandirilan her seyde bende kendime çok sey kattim, yol katettim, ögrendim. Isyeriyle birlikte yogruldum. Ben söyle düsünüyorum hangi meslegi icra ediyor olursak olalim hiç süphesiz o meslekle ilgili arastirma yapmalisiniz ve sürekli egitim almalisiniz. “Egitim” her seyin basinda geldigi gibi , iyi bir sekreter olmanin da  temel kurali.  sürekli kendini gelistirmek, egitimler almak ve bu egitimlerle sürekli yenilenen dünya vizyonunu en yakindan takip etmek  bu meslegin olmazsa olmazi. 

- Nesat YALÇIN : Sekreter Kavrami son yillardir o kadar farkli algilaniyor ki bazi kesimler için.  Bu süreçte sekreterim dediginizde rahatsiz oldugunuz veya sekreterlik yapiyorum demekten imtina gösterdiginiz an oldu mu?
-  Saadet SAVAS : Hayir hiçbir zaman rahatsizlik duymadim. Her zamanda yaptigim isten gurur duydum.
Günümüzde Sekreterlik unvaninin yerini Asistanlik aldi ama ben asistanlik ve sekreterligin iç içe oldugunu düsünüyorum.
Günümüzde bu meslegin artik üniversite boyutu olustu. Simdi hemen hemen bütün üniversitelerde Sekreterlik Meslek Yüksekokullari var. Asistan kelimesini çok kullanmadim. Ama sekreterlikle asistanlik iç içe oldugunu düsünüyorum

- Nesat YALÇIN : Siz üniversiteye mimar olmak için basvurdunuz ama beklemediginiz bir zamanda sekreterlik mesleginde buldunuz kendinizi.Mutlaka zorlanmisinizdir kendinizi nasil yetistirdiniz?
- Saadet SAVAS : Ben gerçekten tesadüfen bu meslegi seçtim. Bu ise geçici bir süre diye basladigim için sekreterlik benim idealim degildi.  Sekreterligin (S)sinden anlamiyordum sadece yönetici tarafindan verilen görevleri yapan ,telefonlara bakan birisi olacagimi saniyordum.  Isin gerçekten tam anlamiyla içine girince derinligini anladim. Sekreterlik meslegine uzun vadede bakmaya baslayinca, meslegi daha yakindan tanimak ve bilinçli hareket etmek için “en iyi kendimi nasil egitebilirim” diye arastirdigimda sekreter dergisi ile tanistim. Dergiyi alip okudum. Içerigi her zaman degerli ve çok faydali bilgilerle dolu , egitici ve ögretici  bu derginin  özellikle acemilik dönemlerinde bana büyük faydasi oldu.  Kendimi yetistirmemde büyük yararlar sagladi. Sekreterlik Mesleginin,  önemli ve ciddiyetli bir meslek oldugunu ögretti. 
Isverenin beyni, sirdasi, kurumun amaç ve vizyonunu üstlenen ve öncelikle kurumu temsil eden önemli bir karakter oldugunu Sekreter Dergisi ve Ayson KARABAG’ in seminerleriyle daha iyi anladim. Bu meslegi sevmemde ve meslegimde yükselmemde, basarili olmamda Sekreter Dergisinin katkisi büyüktür. Sekreter Dergisinin sürekli abonesiyim ve iyi bir okuyucusuyum. Ayni zamanda bu meslegi icra eden bir çok sekreterle tanismama ve onlarin tecrübelerinden faydalanmama araci oldu.  Özellikle kurumsallasmis büyük sirketlerin sekreterleriyle sürekli görüsüp bilgi alisveris içersinde oluyordum.  Bu meslekte basariya giden yolun altin anahtarini tüm sekreterlere cömertçe sunan Sekreter Dergisi ve Sayin Ayson Karabag’a bizlere böyle bir imkan hazirladigi için çok tesekkür ederim. 
Ilk kez katildigim , Ayson Bey’in sunumunu yaptigi egitim programi sonrasinda bu isi basite aldigimi fark ettim. Gerçekten çok derin ve açilimi çok fazla olan yaptigim bu is,  seminer sonunda beni hem çok heyecanlandirmisti, hem de çok korkutmustu. Zaten bence herkesin yaptigi is karsisinda heyecaninin ve korkularinin her zaman olmasi gerekir. Basari birazda bu duygularla geliyor. Heyecan olusturdugu merakla insanda daha hizli ve daha çok ögrenme istegi olusturuyor, korkularda emin adimlarla hareket etmeniz gerektigini düsündürerek sizi frenliyor. Dolayisiyla daha çok ögrenme istegi, emin adimlarla birlesince pekismis bir bilgi dagarcigi olusturmaya basliyor.  Iste tüm bu bilgi ve duygulari bana kattigi için Sekreter Dergisi’nin benim meslek hayatimda ayri bir yeri olustu.

- Nesat YALÇIN : Sekreter dergisinin içerigini yeterli buluyor musunuz?
- Saadet SAVAS : Evet, hem de çok. Yukarida bahsettiklerim aslinda bu sorunun cevabini veriyor. Bütün meslektaslarima öneriyorum ve okumasini tavsiye ediyorum. Kendi hayatlarinda çok seyin degistiginin farkina varacaklar.
- Nesat YALÇIN : Bu meslegi yapanlara neler öneriyorsunuz?
- Saadet SAVAS : Öncelikle sevgi duygusunu besleyebildikleri ve güven duyduklari bir isyerinde çalisiyor olmak çok önemli. Ve tabi ki ister sekreterlik ister baska bir meslek olsun, yaptigimiz isi seviyor olmakta en az bu kadar önemli. Egitim sart. Egitime her zaman vakit ayrilmali ve önem verilmeli. Kendilerini yetistirmeleri ve bir noktada zamanimiza uyum saglamak için kendilerini güncelestirmeleri gerekiyor.
- Nesat YALÇIN : Mesleginizde zorlandiginiz anlar oldu mu?
- Saadet SAVAS : Tabiki oldu. Hatalar yaptigim anlar oldu. Hatalardan zarar verdigim ve zarar gördügüm oldu.  Önemli olan yapilan hatalardan ders almak ve ayni hatalari tekrarlamamak.
- Nesat YALÇIN : Isvereninizin sekreterlik meslegine bakisi sizce nasil?
- Saadet SAVAS :    isyeri kisiden kisiye degisir. Kurumdan kuruma degisir.
Büyük kurumlarda sekreterlik önemli ve çok ciddiye alinan bir meslektir. Her zaman bu görevde yer
alan kisiler desteklenir ve saygi görür. Kurumlarin beyni ve kalbi olarak algilanir. Geçmiste küçük kurumlar veya isletmelerde sekreterlik meslegi farkli gözle algilanabiliyordu: Ama günümüzde insanlarin egitim düzeyinin artmasiyla birlikte küçük isletmelerde de çalisan arkadaslarimizin önemli bir yerde olduklarini gördüm.  Bu mutluluk verici. Çünkü bu görüsü degistiren kisiler , meslegini çok iyi icra eden sekreterler oldular. Benim çalistigim kurumda da sekreterlik çok önemli bir yer teskil etmekte. En basindan beri desteklenen ve gelistirilen bir birim oldu. Her türlü yenilige açik olmasi, benim yaptigim isi kolaylastirdi. En önemlisi her zaman en basindan bugüne kadar her konuda desteklendim. Bunun için sansliyim.

- Nesat YALÇIN : Saadet Hanim mesleki yasaminizda biraz özele gelirsek çalisan,güzel ,bakimli,zeki,alimli bir bayansiniz. Güne nasil basliyorsunuz?
- Saadet SAVAS :  Ben 12 senedir evliyim birde 7 yasinda kizim var, yani anneyim.Ben her zaman sabah erken kalkarim. Her seyden  önce kizimi okulu için hazirlar, kahvaltisini yaptirir , kizimi okula, esimi isine ugurlarim. Sonra kendim hazirlanip isyerime gidiyorum.Isim yogun bazen aksam saat 20/21 e kadar
yogunluk devam ediyor. Saglik sektörü oldugu için isyerinden geç çikmak zorunda kaldigim zamanlar çok oluyor.  Aksam eve geldigimde isimi tamamen baska bir tarafa koyup,  diger bir meslegim olan ev hanimligi geçiyorum. Yani evle ilgilenmek, yemek yapmak vs… gibi . Maalesef kizimla yeterince zaman geçiremiyorum. Eve geldigimde çogu zaman uyuyor oluyor. Sayet uyumamissa kizimla birlikte derslerini gözden geçiriyoruz. Sonrasinda kendime çok az bir zaman kaliyor. Kalan zamanda ertesi gün yapacagim isleri planliyorum. Ve mümkün oldukça bir seyler okumaya zaman ayiriyorum.
- Nesat YALÇIN : Peki isyerinizdeki sorunlarla ev yasaminizdaki sorunlari nasil dengeliyorsunuz?
- Saadet SAVAS : Evet ben bunu yillar önce yasiyordum evdeki sorunlardan ziyade isteki sorunlari eve tasimamayi beceremiyordum. Bu durumun özel hayatimda zararini gördüm, yapmamam gerekirdi. Bu bilince vardiktan sonra, isi is disina tasimama sürecinde kendime terapi yaptim ve astim. Çok hayati bir sey olmadigi müddetçe evde isi unutuyorum. Insanin iki farkli ortama ayni anda adapte olmasi mümkün olmuyor, özel hayat etkileniyor ve diger aile fertleri de  bundan etkileniyor. Asla is ile  ilgili durumlarin aile yasantisini olumsuz etkilemesine izin vermemeliyiz. Tabi ayni sekilde ailevi problemlerin de isyerinin kapisindan girdikten sonra kapinin disinda birakilmasi gerekir. Bu durumda da özel sorunlar is hayatinda verimsizlige ve hataya sebebiyet veriyor. Sonuç itibariyle ev ve is arasindaki dengeyi  çok iyi kurmak gerekiyor.
- Nesat YALÇIN : Sekreterlik meslegini yürüten hanimla evli beylerin eslerine nasil destek olmasini düsünüyorsunuz?
- Saadet SAVAS : Bir kere her konuda yani manevi yönden destek vermeliler diye düsünüyorum. Psikolojik olarak da, özel islerin paylasiminda da yardimci olmalari çok önemli.  Önemli olan baska bir konuda iste ve özel hayatta çiftlerin birbirlerine karsilikli saygili olmalari.  Yasamda insanin ruhunu besleyen ve motive eden önemli unsurlardan biri ; hayat arkadasinizla her seyi paylasabilmek ve karsilikli her konuda güven olusturabilmek. Bu konuda sansliyim, çünkü esimle her seyi paylasabiliyorum ve destegini her zaman hissediyorum. Bunun için ayrica kendisine çok tesekkür ediyorum.
- Nesat YALÇIN: Isverenlerin sizlere karsi tutumunu ve …….. içinde olmasini beklersiniz?Çünkü neticede  isinizin disinda bir isiniz var.Eviniz ve evdeki sorumluluklariniz bu baglamda patronlarin anlayis içersinde olmasini beklersiniz?
- Saadet SAVAS : Yani bilemiyorum. Bu meslegi yapanlar için,  isverenlerin ister istemez daha anlayisli olmalari gerekir diye düsünüyorum. Ama yaptigimiz isin kurum içerisinde ve isvereni temsil etmek açisindan önemini düsününce hata ve hosgörüye pek de açik olmadigini düsünüyorum.                               Bu meslekte isverenin gözü,kulagi,eli,ayagisiniz.Isverenin size “evinizde sorumluluklarin var, evinde isin var, çocugunla biraz ilgilen, bu is kalsin sonra yaparsin” deme sanslari olmuyor. Ayrica sürekli bize bagimli olduklari için, sekreterlerin istedikleri zaman isten izin alip ayrilma gibi sanslari da olmuyor. Burada devreye motivasyon giriyor. Bence bir isverenin en birincil görevi çalisanlarin motivasyonu için yapilmasi gerekenleri yapmasi. Çünkü motivasyon ve kendine güven basarinin beklide birinci anahtari. Olumsuz sartlari bile olumlu görmek , is verimini artirmak ve basari için motivasyon sart.  Bu durumda isverenlerden beklenen en önemli ve birincil sey motivasyon.
- Nesat YALÇIN : Kurumunuzda çalisanlar tarafindan kiskaniliyor musunuz?                                                            - Saadet SAVAS : Yok hayir.Isyerimde bütün çalisma arkadaslarimla iletisimim oldukça iyi
sevgi ve saygi çerçevesi içinde çalisiyoruz. Toplam 7-8 kisiyiz. Güzel bir ekip çalismasi içerisindeyiz. Sonuçta herkesin yaptigi is ve durusu belli. 15 senedir bu is yerindeyim. Hiçbir çalisma arkadasimdan kendim için böyle bir duygu almadim.
- Nesat YALÇIN :  Isvereniniz anladigim kadari ile bayan sayet patronunuz erkek olsaydi sikinti yasar miydiniz?
- Saadet SAVAS : Is hayatinda zorlanir miydim bilemiyorum. Bence kadin – erkek olmasindan daha ziyade çalistiginiz kisinin kisilik ve karakteri, sikinti yasayip yasamama konusunda daha önemli bir etken. Özel hayatimda kesinlikle yasamazdim diye düsünüyorum. Daha önce de bahsettigim gibi  esler birbirine karsi güven duymali. Güven saygi en önemli kavram.
- Nesat YALÇIN : Yanilmiyorsam çocugunuz kiz peki kizinizin sizin meslegi seçmesini ister misiniz?
- Saadet SAVAS : Ben sekreterlik meslegini seviyorum ve severek yapiyorum ama kizimin tercihi her ne olursa ona saygi duyarim. Özellikle bu meslekte olsun diye düsünmüyorum.
- Nesat YALÇIN : Sigara ve alkol kullaniyor musunuz?
- Saadet SAVAS :  Hiç kimsenin hele çalisan bir bayanin sigara ve alkol kullanmasini tasvip etmiyorum. Ama kendim sigara kullaniyorum. Alkol de sadece keyif için. 
- Nesat YALÇIN : Okul hayatiniz nasil geçti?
- Saadet SAVAS : Okul hayatim mutlu geçti. Ilkokul ve Ortaokulu Sakip Sabanci Ilkögretim okulunda bitirdim. Basarili bir ögrenciydim. Çok iyi arkadasliklarim oldu, çok az da olsa halen görüstügüm arkadaslarim var. Liseyi Zincirlikuyu Yapi Meslek Lisesi Yapi Ressamligi bölümünde okudum. Severek okudugum bir bölümdü. Lise arkadaslarimin çoguyla halen görüsürüm. Ama maalesef Üniversiteye devam edemedim.
- MY: Sekreterlik mesleginde çalisanlara neler söylemek istersiniz?
- Saadet SAVAS : Tabi ki çok özel ve seçici bir meslek. Ayni zamanda çok çalismayi, disiplini beraberinde gerektiren bir meslek. Disiplinden vazgeçmemeleri gerekir. Yaptiklari en ufak isi bile önemseyerek yapmali ve is hayatlarinda en büyük dostlari olan kagit ve kalemi elinden birakmamalilar. Degisen dünyaya ve teknolojiye her zaman ayak uydurmalilar , egitimi çok önem vermeliler ve tabi ki Ayson Karabag ve Sekreter dergisi ile mutlaka tanismalilar. 
 
- Nesat YALÇIN : Giyim tarziniz varmi?
- Saadet SAVAS : Belirli bir giyim tarzim yok ama iyi ,temiz ,uyumlu giyinmeye önem veririm.
- Nesat YALÇIN : Beyendiginiz veya begenmediginiz huyunuz var mi?
- Saadet SAVAS : Evet begenmedigim bir huyum inatçi olusum,inatçiyimdir. Bu durusumda çogu zaman
bana sikinti yasatiyor. Zitlasmak istemiyorum.Zitlastigimi hissedersem inatçiligim baslar bu huyumu sevmiyorum. Inat isin içine girince sinirleniyor,agresiflesiyorum. Bu huyumdan vazgeçmek istiyorum ama yapamiyorum , aklima yatmayan konularda inatçi oluyorum.  Her konu arzuladiginiz gibi karsiniza gelmiyor tabi kusursuz insan olmuyor ama  kusuru giderecek olan olay bilgidir. Bununda farkindayim. Ama çogu zamanda da inat ettigim konularda hakli oldugum zaman içersinde ortaya çikiyor.
- Nesat YALÇIN : Peki hayatinizda sunu söyle yapsaydim veya yapmasaydim dediginiz oldu mu?
- Saadet SAVAS : Evet oldu. Engel ne olursa olsun, üniversiteyi okusaydim.
- Nesat YALÇIN : Arkadaslariniz sizi hiç ünlü birine benzetiyorlar mi?
- Saadet SAVAS : Hayir kendime benziyorum.
- Nesat YALÇIN : Nasil bir kisilige sahipsiniz?
- Saadet SAVAS : Genellikle yumusak basli, uyumlu ve etrafima yadim etmekten mutlu olan ve sevgimi paylasabilen ve dagitabilen bir insanim .
- Nesat YALÇIN: Anladigim kadariyla müzigi seviyorsunuz.Genellikle hangi tür müzikler etkiler sizi?
- Saadet SAVAS : Hiç fark etmez. Her tür müzigi ve Türk Sanat Müzigini çok seviyorum.   Moduma bagli Neset Ertas’dan Sezen Aksu’ya, Hamiyet Yüceses’den Beatles’ a kadar herkesi dinlerim. Siir kitaplari okumayi severim. Sözle müzik çok önemli ikisi de güzel olmalidir.
- Nesat YALÇIN :   Sevdiklerinize  en çok nasil hitap edersiniz?
- Saadet SAVAS :  Ben kizimi , esimi çok seviyorum. Annem,babam,kardeslerim, arkadaslarimi çok seviyorum.Sevdigim insanlara  seni seviyorum cümlesini çok kolay söyleyebiliyorum. Her zaman yanlarinda olamasam da telefon açarim, konusurum enerji gönderirim. Kisiler için özellikle kullandigim lakaplar yoktur.
- Nesat YALÇIN : Sizi sevenlerin sizin için ne yapmasini isterseniz?
- Saadet SAVAS : Sevdiklerimden beklenti içersinde olmadim. Babamin,annemin beni sevdigini belirtmesi
beni mutlu eder. Pek beklenti içersinde olmadim.Ama esimin bir dal gül ile eve gelmesi beni çok mutlu eder.
- Nesat YALÇIN : Çok güzel bir bayansiniz. Bu güzelliginizi ve mükemmel fiziginizi neye borçlusunuz?
- Saadet SAVAS : Çok tesekkür ederim ama su anda ben kendimi formda görmüyorum. Ama benim dostlarima önerim yediklerine dikkat etsinler. Spor yapmaya özen göstersinler. Az ve sik yesinler,  yürüsünler. Ruhlarini genç ve diri tutsunlar.
-  Ayson KARABAG : Pazar gününüz nasil geçiyor?
- Saadet SAVAS : Evimde kizim ve esimle vakit geçirmeyi çok seviyorum.  Özellikle kizimla oynamayi
 ve eglenmeyi çok seviyorum.  DVD seyrederim, müzik dinlerim, evimle ilgilenirim. Birde sevdigim arkadaslarimi evimde agirlamakta beni mutlu eder.

- Kendini sekreterlik meslegine adamis uzun yillar çalistigi kurumunda isverenin
güvenini kazanarak meslekteki çalisanlara örnek bir insan olan Saadet Hanim’a tesekkür ediyoruz kendisine saglik , huzur ve mutlu bir yasam dileyerek tarihi mekandan ayriliyoruz.
Sariyer güzel, bogaz güzel….
Tüm güzellikler çalisanlarin olsun………..Nesat YALÇIN

 
< Önceki   Sonraki >
RESIM GALERISIIRLERHOSGELDINIZTC KIMLIK OTELLERÇIÇEKÇILERKUAFÖRLERÜYE FIRMALARRESTAURANTLARTEMSILCIMIZ OLUNIS VERENLERGÜZEL SÖZLERSEKRETER GÖRÜSLERIKIM NE DEDI
Köse Yazarlari
 

Asli KAYA

Neset YALÇIN

 
Reklam Verenler


AYDIN SEKRETERLERI ANEMON HOTEL'DE BULUSTU
Aydin Sekreterleri
0
Ziyaretçi Sayisi
Toplam900150
Tarih/Saat