Pazar, 26 Şubat 2017

you are here: ANASAYFA arrow HABERLER arrow ROPORTAJLAR arrow YÖNETİCİ SEKRETYÖNETİCİ SEKRETERİ SAADET SAVAŞ İLE ROPORTAJERİ SAADET SAVAŞ İLE ROPORTAJ
YÖNETİCİ SEKRETYÖNETİCİ SEKRETERİ SAADET SAVAŞ İLE ROPORTAJERİ SAADET SAVAŞ İLE ROPORTAJ
  YÖNETİCİ SEKRETERİ SAADET SAVAŞ İLE ROPORTAJ
uzun yıllar sekreterlik mesleğine hizmet etmiş, işini severek yapan 15 yıldır bu meslekte olan aynı yerde kalan, sadakatliğini gösteren, işini seven ve sahiplenen ,NATAL Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yönetici  Asistanı  Saadet Savaş hanımla röportaj yapmak üzere yola çıkmıştık…….
Trafikten sonra Sarıyer’e vardığımızda Sarıyer sahili ve sahildeki kafeler tıka basa insanlarla doluydu.
Sarıyer’e gelmişken meşhur Sarıyer Börekçisine uğramadan edemezdik. Saadet 

Hanımla randevulaşarak meşhur Sarıyer Börekçisinde buluşmaya karar verdik.
Sarıyer börekçisi fiziki mekân olarak her ne kadar tarihsel değişime uğramışsa da, tat ve lezzetiyle gerçekten tarihsel nitelikte. Bu  mekânın en üst katına dar merdivenlerden çıktık. Boğaza karşı güzel bir masaya oturduk                                                                                                                                                   - hoş geldiniz                                                                                                                                             diyen güler yüzlü garson hemen börek çeşitlerini saymaya başlayınca                                                  - acelemiz yok, uzun zaman burada olacağız, önce bize bir çay getir,                                          demiştik ki , karşımızda uzun boylu, zarif, güzel bir hanımefendiyi görünce pazarın güzelliği ve röportaj yapacağımız Saadet hanımın güzelliği bütünleşiverdi
İstanbul Boğazının masmavi sularıylaİ - Hoş geldiniz
- Sizde hoş geldiniz Sarıyer’e
Zaman geçirmeden Saadet Savaş  Hanıma soruları yönelttim. Çünkü zaman oldukça kısaydı.  Neticede sorumluluğunda olan bir kızı, bir eşi vardı.
- Neşat YALÇIN :  Sizi tanıyabilir miyiz?
- Saadet SAVAŞ : 1975 senesinde İstanbul’da doğdum. Eğitim hayatım dan sonra  iş yaşamına atıldım.
Bugün yaklaşık sağlık sektöründe 15 yıldır yönetici asistanlığı yapıyorum.
Evliyim bir kızım var. Bu mesleğe geçmem tamamen tesadüf oldu aslında.
Mimar olmayı düşünüyordum. Üniversite imtihanında 2 defa istediğim bölümleri kazanmama rağmen, talihsizlikler sonucu Üniversite eğitimine devam edemedim. Bir yakınım aracılığıyla geçiçi olarak şuan çalıştığım yerde sekreterlik yapmaya başladım. Ama geçici olmadı. Tam 15 sene oldu ve 15 senedir bu mesleği zevkle yapıyorum. Tabii ki ilk başta zorluklar çektim ama bu zorlulukları ailemin , işverenimin ve çalışma arkadaşlarımın destekleriyle aştım.  Bugün işimi ve mesleğimi seviyorum ve severek çalışıyorum.
- Neşet YALCİN : Sekreterlik Mesleği size ne kazandırdı.
- Saadet SAVAŞ :Ben şanslıydım.  Çünkü işe başladığımda , çalıştığım kurumun 3,5 senelik bir geçmişi vardı. Büyük ve yeni atılımlar yapmaya ve yükselmeye başlayan bir kurum olması benim için bir avantaj oldu.
 İşyerimle birlikte bende büyüdüm. Kuruma dahil edilen ve kazandırılan her şeyde bende kendime çok şey kattım, yol katettim, öğrendim. İşyeriyle birlikte yoğruldum. Ben şöyle düşünüyorum hangi mesleği icra ediyor olursak olalım hiç şüphesiz o meslekle ilgili araştırma yapmalısınız ve sürekli eğitim almalısınız. “Eğitim” her şeyin başında geldiği gibi , iyi bir sekreter olmanın da  temel kuralı.  sürekli kendini geliştirmek, eğitimler almak ve bu eğitimlerle sürekli yenilenen dünya vizyonunu en yakından takip etmek  bu mesleğin olmazsa olmazı. 

- Neşat YALÇIN : Sekreter Kavramı son yıllardır o kadar farklı algılanıyor ki bazı kesimler için.  Bu süreçte sekreterim dediğinizde rahatsız olduğunuz veya sekreterlik yapıyorum demekten imtina gösterdiğiniz an oldu mu?
-  Saadet SAVAŞ : Hayır hiçbir zaman rahatsızlık duymadım. Her zamanda yaptığım işten gurur duydum.
Günümüzde Sekreterlik unvanının yerini Asistanlık aldı ama ben asistanlık ve sekreterliğin iç içe olduğunu düşünüyorum.
Günümüzde bu mesleğin artık üniversite boyutu oluştu. Şimdi hemen hemen bütün üniversitelerde Sekreterlik Meslek Yüksekokulları var. Asistan kelimesini çok kullanmadım. Ama sekreterlikle asistanlık iç içe olduğunu düşünüyorum

- Neşat YALÇIN : Siz üniversiteye mimar olmak için başvurdunuz ama beklemediğiniz bir zamanda sekreterlik mesleğinde buldunuz kendinizi.Mutlaka zorlanmışınızdır kendinizi nasıl yetiştirdiniz?
- Saadet SAVAŞ : Ben gerçekten tesadüfen bu mesleği seçtim. Bu işe geçici bir süre diye başladığım için sekreterlik benim idealim değildi.  Sekreterliğin (S)sinden anlamıyordum sadece yönetici tarafından verilen görevleri yapan ,telefonlara bakan birisi olacağımı sanıyordum.  İşin gerçekten tam anlamıyla içine girince derinliğini anladım. Sekreterlik mesleğine uzun vadede bakmaya başlayınca, mesleği daha yakından tanımak ve bilinçli hareket etmek için “en iyi kendimi nasıl eğitebilirim” diye araştırdığımda sekreter dergisi ile tanıştım. Dergiyi alıp okudum. İçeriği her zaman değerli ve çok faydalı bilgilerle dolu , eğitici ve öğretici  bu derginin  özellikle acemilik dönemlerinde bana büyük faydası oldu.  Kendimi yetiştirmemde büyük yararlar sağladı. Sekreterlik Mesleğinin,  önemli ve ciddiyetli bir meslek olduğunu öğretti. 
İşverenin beyni, sırdaşı, kurumun amaç ve vizyonunu üstlenen ve öncelikle kurumu temsil eden önemli bir karakter olduğunu Sekreter Dergisi ve Ayson KARABAĞ’ ın seminerleriyle daha iyi anladım. Bu mesleği sevmemde ve mesleğimde yükselmemde, başarılı olmamda Sekreter Dergisinin katkısı büyüktür. Sekreter Dergisinin sürekli abonesiyim ve iyi bir okuyucusuyum. Aynı zamanda bu mesleği icra eden bir çok sekreterle tanışmama ve onların tecrübelerinden faydalanmama aracı oldu.  Özellikle kurumsallaşmış büyük şirketlerin sekreterleriyle sürekli görüşüp bilgi alışveriş içersinde oluyordum.  Bu meslekte başarıya giden yolun altın anahtarını tüm sekreterlere cömertçe sunan Sekreter Dergisi ve Sayın Ayson Karabağ’a bizlere böyle bir imkan hazırladığı için çok teşekkür ederim. 
İlk kez katıldığım , Ayson Bey’in sunumunu yaptığı eğitim programı sonrasında bu işi basite aldığımı fark ettim. Gerçekten çok derin ve açılımı çok fazla olan yaptığım bu iş,  seminer sonunda beni hem çok heyecanlandırmıştı, hem de çok korkutmuştu. Zaten bence herkesin yaptığı iş karşısında heyecanının ve korkularının her zaman olması gerekir. Başarı birazda bu duygularla geliyor. Heyecan oluşturduğu merakla insanda daha hızlı ve daha çok öğrenme isteği oluşturuyor, korkularda emin adımlarla hareket etmeniz gerektiğini düşündürerek sizi frenliyor. Dolayısıyla daha çok öğrenme isteği, emin adımlarla birleşince pekişmiş bir bilgi dağarcığı oluşturmaya başlıyor.  İşte tüm bu bilgi ve duyguları bana kattığı için Sekreter Dergisi’nin benim meslek hayatımda ayrı bir yeri oluştu.

- Neşat YALÇIN : Sekreter dergisinin içeriğini yeterli buluyor musunuz?
- Saadet SAVAŞ : Evet, hem de çok. Yukarıda bahsettiklerim aslında bu sorunun cevabını veriyor. Bütün meslektaşlarıma öneriyorum ve okumasını tavsiye ediyorum. Kendi hayatlarında çok şeyin değiştiğinin farkına varacaklar.
- Neşat YALÇIN : Bu mesleği yapanlara neler öneriyorsunuz?
- Saadet SAVAŞ : Öncelikle sevgi duygusunu besleyebildikleri ve güven duydukları bir işyerinde çalışıyor olmak çok önemli. Ve tabi ki ister sekreterlik ister başka bir meslek olsun, yaptığımız işi seviyor olmakta en az bu kadar önemli. Eğitim şart. Eğitime her zaman vakit ayrılmalı ve önem verilmeli. Kendilerini yetiştirmeleri ve bir noktada zamanımıza uyum sağlamak için kendilerini günceleştirmeleri gerekiyor.
- Neşat YALÇIN : Mesleğinizde zorlandığınız anlar oldu mu?
- Saadet SAVAŞ : Tabiki oldu. Hatalar yaptığım anlar oldu. Hatalardan zarar verdiğim ve zarar gördüğüm oldu.  Önemli olan yapılan hatalardan ders almak ve aynı hataları tekrarlamamak.
- Neşat YALÇIN : İşvereninizin sekreterlik mesleğine bakışı sizce nasıl?
- Saadet SAVAŞ :    işyeri kişiden kişiye değişir. Kurumdan kuruma değişir.
Büyük kurumlarda sekreterlik önemli ve çok ciddiye alınan bir meslektir. Her zaman bu görevde yer
alan kişiler desteklenir ve saygı görür. Kurumların beyni ve kalbi olarak algılanır. Geçmişte küçük kurumlar veya işletmelerde sekreterlik mesleği farklı gözle algılanabiliyordu: Ama günümüzde insanların eğitim düzeyinin artmasıyla birlikte küçük işletmelerde de çalışan arkadaşlarımızın önemli bir yerde olduklarını gördüm.  Bu mutluluk verici. Çünkü bu görüşü değiştiren kişiler , mesleğini çok iyi icra eden sekreterler oldular. Benim çalıştığım kurumda da sekreterlik çok önemli bir yer teşkil etmekte. En başından beri desteklenen ve geliştirilen bir birim oldu. Her türlü yeniliğe açık olması, benim yaptığım işi kolaylaştırdı. En önemlisi her zaman en başından bugüne kadar her konuda desteklendim. Bunun için şanslıyım.

- Neşat YALÇIN : Saadet Hanım mesleki yaşamınızda biraz özele gelirsek çalışan,güzel ,bakımlı,zeki,alımlı bir bayansınız. Güne nasıl başlıyorsunuz?
- Saadet SAVAŞ :  Ben 12 senedir evliyim birde 7 yaşında kızım var, yani anneyim.Ben her zaman sabah erken kalkarım. Her şeyden  önce kızımı okulu için hazırlar, kahvaltısını yaptırır , kızımı okula, eşimi işine uğurlarım. Sonra kendim hazırlanıp işyerime gidiyorum.İşim yoğun bazen akşam saat 20/21 e kadar
yoğunluk devam ediyor. Sağlık sektörü olduğu için işyerinden geç çıkmak zorunda kaldığım zamanlar çok oluyor.  Akşam eve geldiğimde işimi tamamen başka bir tarafa koyup,  diğer bir mesleğim olan ev hanımlığı geçiyorum. Yani evle ilgilenmek, yemek yapmak vs… gibi . Maalesef kızımla yeterince zaman geçiremiyorum. Eve geldiğimde çoğu zaman uyuyor oluyor. Şayet uyumamışsa kızımla birlikte derslerini gözden geçiriyoruz. Sonrasında kendime çok az bir zaman kalıyor. Kalan zamanda ertesi gün yapacağım işleri planlıyorum. Ve mümkün oldukça bir şeyler okumaya zaman ayırıyorum.
- Neşat YALÇIN : Peki işyerinizdeki sorunlarla ev yaşamınızdaki sorunları nasıl dengeliyorsunuz?
- Saadet SAVAŞ : Evet ben bunu yıllar önce yaşıyordum evdeki sorunlardan ziyade işteki sorunları eve taşımamayı beceremiyordum. Bu durumun özel hayatımda zararını gördüm, yapmamam gerekirdi. Bu bilince vardıktan sonra, işi iş dışına taşımama sürecinde kendime terapi yaptım ve aştım. Çok hayati bir şey olmadığı müddetçe evde işi unutuyorum. İnsanın iki farklı ortama aynı anda adapte olması mümkün olmuyor, özel hayat etkileniyor ve diğer aile fertleri de  bundan etkileniyor. Asla iş ile  ilgili durumların aile yaşantısını olumsuz etkilemesine izin vermemeliyiz. Tabi aynı şekilde ailevi problemlerin de işyerinin kapısından girdikten sonra kapının dışında bırakılması gerekir. Bu durumda da özel sorunlar iş hayatında verimsizliğe ve hataya sebebiyet veriyor. Sonuç itibariyle ev ve iş arasındaki dengeyi  çok iyi kurmak gerekiyor.
- Neşat YALÇIN : Sekreterlik mesleğini yürüten hanımla evli beylerin eşlerine nasıl destek olmasını düşünüyorsunuz?
- Saadet SAVAŞ : Bir kere her konuda yani manevi yönden destek vermeliler diye düşünüyorum. Psikolojik olarak da, özel işlerin paylaşımında da yardımcı olmaları çok önemli.  Önemli olan başka bir konuda işte ve özel hayatta çiftlerin birbirlerine karşılıklı saygılı olmaları.  Yaşamda insanın ruhunu besleyen ve motive eden önemli unsurlardan biri ; hayat arkadaşınızla her şeyi paylaşabilmek ve karşılıklı her konuda güven oluşturabilmek. Bu konuda şanslıyım, çünkü eşimle her şeyi paylaşabiliyorum ve desteğini her zaman hissediyorum. Bunun için ayrıca kendisine çok teşekkür ediyorum.
- Neşat YALÇIN: İşverenlerin sizlere karşı tutumunu ve …….. içinde olmasını beklersiniz?Çünkü neticede  işinizin dışında bir işiniz var.Eviniz ve evdeki sorumluluklarınız bu bağlamda patronların anlayış içersinde olmasını beklersiniz?
- Saadet SAVAŞ : Yani bilemiyorum. Bu mesleği yapanlar için,  işverenlerin ister istemez daha anlayışlı olmaları gerekir diye düşünüyorum. Ama yaptığımız işin kurum içerisinde ve işvereni temsil etmek açısından önemini düşününce hata ve hoşgörüye pek de açık olmadığını düşünüyorum.                               Bu meslekte işverenin gözü,kulağı,eli,ayağısınız.İşverenin size “evinizde sorumlulukların var, evinde işin var, çocuğunla biraz ilgilen, bu iş kalsın sonra yaparsın” deme şansları olmuyor. Ayrıca sürekli bize bağımlı oldukları için, sekreterlerin istedikleri zaman işten izin alıp ayrılma gibi şansları da olmuyor. Burada devreye motivasyon giriyor. Bence bir işverenin en birincil görevi çalışanların motivasyonu için yapılması gerekenleri yapması. Çünkü motivasyon ve kendine güven başarının beklide birinci anahtarı. Olumsuz şartları bile olumlu görmek , iş verimini artırmak ve başarı için motivasyon şart.  Bu durumda işverenlerden beklenen en önemli ve birincil şey motivasyon.
- Neşat YALÇIN : Kurumunuzda çalışanlar tarafından kıskanılıyor musunuz?                                                            - Saadet SAVAŞ : Yok hayır.İşyerimde bütün çalışma arkadaşlarımla iletişimim oldukça iyi
sevgi ve saygı çerçevesi içinde çalışıyoruz. Toplam 7-8 kişiyiz. Güzel bir ekip çalışması içerisindeyiz. Sonuçta herkesin yaptığı iş ve duruşu belli. 15 senedir bu iş yerindeyim. Hiçbir çalışma arkadaşımdan kendim için böyle bir duygu almadım.
- Neşat YALÇIN :  İşvereniniz anladığım kadarı ile bayan şayet patronunuz erkek olsaydı sıkıntı yaşar mıydınız?
- Saadet SAVAŞ : İş hayatında zorlanır mıydım bilemiyorum. Bence kadın – erkek olmasından daha ziyade çalıştığınız kişinin kişilik ve karakteri, sıkıntı yaşayıp yaşamama konusunda daha önemli bir etken. Özel hayatımda kesinlikle yaşamazdım diye düşünüyorum. Daha önce de bahsettiğim gibi  eşler birbirine karşı güven duymalı. Güven saygı en önemli kavram.
- Neşat YALÇIN : Yanılmıyorsam çocuğunuz kız peki kızınızın sizin mesleği seçmesini ister misiniz?
- Saadet SAVAŞ : Ben sekreterlik mesleğini seviyorum ve severek yapıyorum ama kızımın tercihi her ne olursa ona saygı duyarım. Özellikle bu meslekte olsun diye düşünmüyorum.
- Neşat YALÇIN : Sigara ve alkol kullanıyor musunuz?
- Saadet SAVAŞ :  Hiç kimsenin hele çalışan bir bayanın sigara ve alkol kullanmasını tasvip etmiyorum. Ama kendim sigara kullanıyorum. Alkol de sadece keyif için. 
- Neşat YALÇIN : Okul hayatınız nasıl geçti?
- Saadet SAVAŞ : Okul hayatım mutlu geçti. İlkokul ve Ortaokulu Sakıp Sabancı İlköğretim okulunda bitirdim. Başarılı bir öğrenciydim. Çok iyi arkadaşlıklarım oldu, çok az da olsa halen görüştüğüm arkadaşlarım var. Liseyi Zincirlikuyu Yapı Meslek Lisesi Yapı Ressamlığı bölümünde okudum. Severek okuduğum bir bölümdü. Lise arkadaşlarımın çoğuyla halen görüşürüm. Ama maalesef Üniversiteye devam edemedim.
- MY: Sekreterlik mesleğinde çalışanlara neler söylemek istersiniz?
- Saadet SAVAŞ : Tabi ki çok özel ve seçici bir meslek. Aynı zamanda çok çalışmayı, disiplini beraberinde gerektiren bir meslek. Disiplinden vazgeçmemeleri gerekir. Yaptıkları en ufak işi bile önemseyerek yapmalı ve iş hayatlarında en büyük dostları olan kağıt ve kalemi elinden bırakmamalılar. Değişen dünyaya ve teknolojiye her zaman ayak uydurmalılar , eğitimi çok önem vermeliler ve tabi ki Ayson Karabağ ve Sekreter dergisi ile mutlaka tanışmalılar. 
 
- Neşat YALÇIN : Giyim tarzınız varmı?
- Saadet SAVAŞ : Belirli bir giyim tarzım yok ama iyi ,temiz ,uyumlu giyinmeye önem veririm.
- Neşat YALÇIN : Beyendiğiniz veya beğenmediğiniz huyunuz var mı?
- Saadet SAVAŞ : Evet beğenmediğim bir huyum inatçı oluşum,inatçıyımdır. Bu duruşumda çoğu zaman
bana sıkıntı yaşatıyor. Zıtlaşmak istemiyorum.Zıtlaştığımı hissedersem inatçılığım başlar bu huyumu sevmiyorum. İnat işin içine girince sinirleniyor,agresifleşiyorum. Bu huyumdan vazgeçmek istiyorum ama yapamıyorum , aklıma yatmayan konularda inatçı oluyorum.  Her konu arzuladığınız gibi karşınıza gelmiyor tabi kusursuz insan olmuyor ama  kusuru giderecek olan olay bilgidir. Bununda farkındayım. Ama çoğu zamanda da inat ettiğim konularda haklı olduğum zaman içersinde ortaya çıkıyor.
- Neşat YALÇIN : Peki hayatınızda şunu söyle yapsaydım veya yapmasaydım dediğiniz oldu mu?
- Saadet SAVAŞ : Evet oldu. Engel ne olursa olsun, üniversiteyi okusaydım.
- Neşat YALÇIN : Arkadaşlarınız sizi hiç ünlü birine benzetiyorlar mı?
- Saadet SAVAŞ : Hayır kendime benziyorum.
- Neşat YALÇIN : Nasıl bir kişiliğe sahipsiniz?
- Saadet SAVAŞ : Genellikle yumuşak başlı, uyumlu ve etrafıma yadım etmekten mutlu olan ve sevgimi paylaşabilen ve dağıtabilen bir insanım .
- Neşat YALÇIN: Anladığım kadarıyla müziği seviyorsunuz.Genellikle hangi tür müzikler etkiler sizi?
- Saadet SAVAŞ : Hiç fark etmez. Her tür müziği ve Türk Sanat Müziğini çok seviyorum.   Moduma bağlı Neşet Ertaş’dan Sezen Aksu’ya, Hamiyet Yüceses’den Beatles’ a kadar herkesi dinlerim. Şiir kitapları okumayı severim. Sözle müzik çok önemli ikisi de güzel olmalıdır.
- Neşat YALÇIN :   Sevdiklerinize  en çok nasıl hitap edersiniz?
- Saadet SAVAŞ :  Ben kızımı , eşimi çok seviyorum. Annem,babam,kardeşlerim, arkadaşlarımı çok seviyorum.Sevdiğim insanlara  seni seviyorum cümlesini çok kolay söyleyebiliyorum. Her zaman yanlarında olamasam da telefon açarım, konuşurum enerji gönderirim. Kişiler için özellikle kullandığım lakaplar yoktur.
- Neşat YALÇIN : Sizi sevenlerin sizin için ne yapmasını isterseniz?
- Saadet SAVAŞ : Sevdiklerimden beklenti içersinde olmadım. Babamın,annemin beni sevdiğini belirtmesi
beni mutlu eder. Pek beklenti içersinde olmadım.Ama eşimin bir dal gül ile eve gelmesi beni çok mutlu eder.
- Neşat YALÇIN : Çok güzel bir bayansınız. Bu güzelliğinizi ve mükemmel fiziğinizi neye borçlusunuz?
- Saadet SAVAŞ : Çok teşekkür ederim ama şu anda ben kendimi formda görmüyorum. Ama benim dostlarıma önerim yediklerine dikkat etsinler. Spor yapmaya özen göstersinler. Az ve sık yesinler,  yürüsünler. Ruhlarını genç ve diri tutsunlar.
-  Ayson KARABAĞ : Pazar gününüz nasıl geçiyor?
- Saadet SAVAŞ : Evimde kızım ve eşimle vakit geçirmeyi çok seviyorum.  Özellikle kızımla oynamayı
 ve eğlenmeyi çok seviyorum.  DVD seyrederim, müzik dinlerim, evimle ilgilenirim. Birde sevdiğim arkadaşlarımı evimde ağırlamakta beni mutlu eder.

- Kendini sekreterlik mesleğine adamış uzun yıllar çalıştığı kurumunda işverenin
güvenini kazanarak meslekteki çalışanlara örnek bir insan olan Saadet Hanım’a teşekkür ediyoruz kendisine sağlık , huzur ve mutlu bir yaşam dileyerek tarihi mekandan ayrılıyoruz.
Sarıyer güzel, boğaz güzel….
Tüm güzellikler çalışanların olsun………..Neşat YALÇIN

 
< Önceki   Sonraki >
RESİM GALERİŞİİRLERHOŞGELDİNİZTC KİMLİK OTELLERÇİÇEKÇİLERKUAFÖRLERÜYE FİRMALARRESTAURANTLARTEMSİLCİMİZ OLUNİŞ VERENLERGÜZEL SÖZLERSEKRETER GÖRÜŞLERİKİM NE DEDİ
Köşe Yazarları
 

Aslı KAYA

Neşet YALÇIN

 
Reklam Verenler


BUCAK MEHMET AKİF UNVERİTESİ
Sekreter Dergisi 25
5
Ziyaretçi Sayısı
Toplam2130378
Tarih/Saat