Salı, 25 Temmuz 2017

you are here:
BÜROLARDA VERIMLILIK VE IS DAGITIMI TEKNIGI
BÜROLARDA VERIMLILIK VE IS DAGITIMI TEKNIGI
  Is alanlarinin ve teknolojinin gelismesi, alanlarda uzmanligin da süratle gelismesine neden olmustur. Ayni kisinin, bir çok konuda birden derinlemesine bilgi ve deneyim sahibi olmasina olanak kalmamistir. Uzmanlik kurumunun gelismesine paralel olarak, is bölümü de gelismis ve önem kazanmistir.
Büro yöneticisi:
1- Birlikte çalistigi personelin nitelik ve yetenekleri ile, uzmanlik alanlarini. ögrenim durumlarini, deneyimlerini. cinsiyetlerini, fiziki yapilarini ve is egilimlerini,
2- Yapilacak islerin yada üretilecek maddelerin türünü. özelliklerini, kalitesini, önem derecesini ve miktarlarini göz önüne alarak, büro personeli arasinda uygun bir is bölümü yapmalidir. iyi ve dengeli bir is bölümü yapabilmek için ls Dagitim Tekniginden yararlanilmalidir. is dagitim teknigi, bir büroda yapilan islerin bütünü ile bunlarin olusmasi için büro personelinin isin hangi kisimlarini yaptiklarini, buna ne kadar zaman harcadiklarini ve elde ettikleri is birimlerini gösteren ve isin bütününü analiz ederek birime daha uygun bir is bölümü yapilmasini saglayan tekniktir. Is dagitim tekniginin uygulanabilmesi için bir Etüd Süresi seçilir. Sonra sirasi ile:
3- Birimdeki çesitli çalismalara iliskin bir Is Gruplama Tablosu hazirlanir.


4- Personel Görev Listesi hazirlanarak, is gruplarindan her birinin hangi kisimlarinin hangi personel tarafindan yapildigi belirlenir.
5- Birimdeki her görevli için hazirlanin personel Görev Listeleri ile Is Gruplama Tablosu bir Is Dagitim Çizelgesinde birlestirilir.
Is dagitim tablosu analiz edilir. Görülen aksakliklar is dagitim çizelgesi üzerinde isaretlenir.
Çizelgenin incelenmesi sonucunda isler ve islere katilanlarin uygun kisiler olup olmadigi ve harcanan süreler dikkate alinarak gelistirilir. yeni bir is dagitim çizelgesi hazirlanir ve uygulanir.
Is dagitim tekniginin sagladigi yararlar su sekilde siralanabilir:
1- Personelin bilgi. yetenek ve deneyimlerine uygun is yapmasi saglanir.
2- Isin tamamlanmasi için kimlerin ve hangi asamalarda görev yaptiklari belirlenir.
3- Ise katilanlardan her birinin ne kadar zaman harcadiklari ortaya çikar.
4- Her bir kisinin kaç birim is çikardigi belirlenmis olur.
5- Yapilmamasi gerektigi halde yapilan isler varsa ortaya çikar. Buna karsilik yapilmasi zorunlu olup da yapilmayan hizmetler belirlenerek gereken önlemler alinir.
6- Bürodaki bütün personelin  is yükü belirlendiginden, büro için de dengeli bir is dagitimi elde edilir.
Bürolarda Is Akimi Teknigi
Bürolarda isler ve islemler, isin bir tür akimi ile olusur. Is akimi denen bu süreç, gözden geçirilmez ve iyilestirilmezse, isin yada hizmetin maliyeti yükselir, sürat düser, akim zincirine gereksiz kisiler katilir. Bu nedenle büro ve is yerlerin de is akiminin incelenmesi yararlidir. Bu amaçla is akimi teknigi kullanilir. is akimi teknigi, islemlerin bir is akimi semasi araciligiyla incelenmesine ve gelistirilmesine dayanir.

Is akim tekniginin yararlari sunlardir:
1- Ters gidisler, tekrarlar, duraklama ve gecikmeler,
2- Ise harcanan fazla zaman,
3- Is için alinan fazla mesafe
önlenir. Böylece isler; daha az mesafe ve emekle daha çabuk, ekonomik ve kaliteli yapilir, hatalar azalir. Sonuç olarak verim yükselir.

 
< Önceki   Sonraki >
RESIM GALERISIIRLERHOSGELDINIZTC KIMLIK OTELLERÇIÇEKÇILERKUAFÖRLERÜYE FIRMALARRESTAURANTLARTEMSILCIMIZ OLUNIS VERENLERGÜZEL SÖZLERSEKRETER GÖRÜSLERIKIM NE DEDI
Köse Yazarlari
 

Asli KAYA

Neset YALÇIN

 
Reklam Verenler


KIRKLARELI ÜIVERSITESI AYSON KARABAG SEMINER TOPLANTISI
KIRKLARELI ÜNIVERSITESI
0
Ziyaretçi Sayisi
Toplam900150
Tarih/Saat