Asistan Sekreterin Kişisel İmaj

0
393

Asistan Sekreterin Kişisel İmaj

Dış görünüşünüzün nasıl olduğu ya da toplum içinde nasıl davrandığınız aldığınız terbiyeyi ve sahip olduğunuz görgüyü gösterir; doğrudur, ne de olsa ilk izlenim önemlidir. Ancak devamı da vardır. Mevlana’nın bir sözünü hatırlatmak isteriz:

‘Nice insanlar gördüm, üzerinde elbise yok, nice insanlar gördüm içinde insan yok.’

Bilgi ve birikiminiz, iş arkadaşlarınıza, üstlerinize ve müşterilerinize davranış şekliniz, işinize duyduğunuz saygı, gelişime ve eğitime ve eğitime inanan tutumunuz sizin imajınızı sağlamlaştırır, köklendirir.

Bundan ötürü ‘sekreter  kendini sürekli gelişen, yenileyen, ister müşteri olsun, ister iş arkadaşı, kişilerin birlikte olmaktan, birlikte iş yapmaktan zevk aldıkları kişi olmalıdır.

Sigara kullanıyorsanız…

  • ‘Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü’ne dair ( sigara, puro, pipo vs.) yasaya uyun. Bulunduğunuz mekan denetlenmiyor olsa dahi, yasağı delmeye çalışmayın. Beraberinizdekilerin sağlığı için içmeyin.
  • Ev davetlerinde izinsiz sigara kullanmayın. Ortamda çocuk ve gençler varsa, teklif dahi etmeyin.
  • (Özellikle bayanlar için) Yolda yürürken sigara içmeyin.
  • Sigara ağzınızdayken konuşmaya çalışmayın.

Yardımcı olacak birkaç fikrimiz var: ilişki ağınızı geliştirin. Sosyal paylaşım sitelerine üye olun. Ancak kendinizi çok da kaptırmayın. İnternet karşısında harcadığınız zaman iyi kontrol edin, gereksiz ve düşük seviyeli sohbetlere katılmayın.

Görünüşünüz her zaman güzel olsun; nerede ne giyileceğini bilin. İyi görünmek özgüveninizi artırır. Kendinize güvenmeniz, yeni ilişkilere daha kolay başlamanızı sağlayacaktır.

Kibar, saygılı ve görgülü davranın. Özellikle de bayanlara, yanında erkek olan hiçbir kadın kapıyı kendisi açmamalı örneğin.

Kontrollü ve dengeli olun. Söyledikleriniz ile yaptıklarınız tutarlı olsun.

İnsanlara ‘siz’ diye hitap edin. Hitabın ‘sen’ e dönüşmesi, belli bir samimiyet seviyesine erişildiğinde, karşılıklı, sessiz bir mutabakat ile gerçekleşir.

Rica ederken, ses tonunuz ve surat ifadeniz çok önem kazanır. Sesiniz emreder ya da azarlar gibi olmamalı; ifadeniz kızgın ya da kibirli görünmemeli.

Aynı fikirde olmasanız dahi, çevrenizdeki insanların düşüncelerine saygılı olun.

 

İlişkide olmazsa olmaz diye nitelendirilecek davranışlar ve bu davranışları destekleyen sihirli sözcükler vardır:

  • ‘Günaydın’, ‘Merhaba…’ Her sabah karşılaştığınız kişileri selamlayın.
  • ‘İyi Akşamlar’, ‘iyi çalışmalar…’ Ayrılırken herkesi uğurlayın.
  • ‘Özür dilerim…’, ‘Kusura bakmayın…’ Gereğinde özür dilenmesini bilin. Hatanızı kabullenin. Suçu bir başkasına atmaya çalışmayın. Başarılarınıza nasıl sahip çıkıyorsanız, hatalarınıza da çıkın.
  • ‘Teşekkür ederim…’, ‘Sağolun…’ En güzel geribildirimdir; karşınızdakine kendini değerli hissettirir.

Dedikoduyu herkes sever…

 Kediyi öldüren meraktır. Başkalarının özel hayatı hakkında bilgi edinmeye, kendi üstünlüğümüzü görmek ve göstermek adına üzerine yorum yapmaya, eleştirmeye, yargılamaya bayılırız. Ancak ne kadar eğlenceli görünse de dedikodu insanları kırar.

Yüzlerine gülerken, insanların arkalarından konuşmak, alay etmek, yanlarındayken iğnelemek, kinayeli konuşmak sizi itici, güvenilmeyen ve istenilmeyen kişi haline getirir.

Dedikodu yapmayın, yapanlarla da birlikte olmayın. Bugün size başkasını anlatan kişinin yarın sizi başkasına anlatmayacağından nasıl emin olabilirsiniz?

Pek çok insan sizin diplomanızı, özgeçmişinizi ya da kimliğinizi görmüyor, sizi dış görünümünüze göre değerlendiriyor. Kendinize özen göstermeniz önemlidir, ancak daha da önemlisi, sahip olduğunuz bilgi, birikim, düşüncelerinizi nasıl ifade ettiğiniz ve olayların karşısındaki tutumunuzun ne olduğudur.

 

Aklınızdan hiç çıkmasın:

‘İnsan kıyafeti ile karşılaşır, konuşması ile ağırlanır, fikriyle uğurlanır.’