Daha Çekici Olmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

0
224

Daha Çekici Olmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Daha çekici olmayı, elbet istersiniz. Aynı şeyi isteyen, pek çok kişi vardır. Bu konu herkesin ilgilendiği, genel bir konudur. Bu konu, okumuş yada okumamış, uygar yada ilkel, çocuk yada yetişkin, kadın yada erkek herkesin, önem verdiği bir konudur. Bu konu çağlar boyu ve günümüzde de, bireylerin kafasını uğraştıran, kişileri daha çekici olmak için arayışa yönlendiren bir konudur. Daha çekici olabilmenin, elbet bir sırrı, bir yolu veya ir yöntemi vardır. Bunu da, birlikte incelemeye çalışalım.

Çekicilik, soyut bir kavramdır. Kişiye, topluma, gelenek ve göreneklere, uygarlık ve kültür düzeyi ile çevreye göre değişir. Bu nedenle çekiciliğe ilişkin pek çok şeyler söylenebilir, çok yönlü eleştiriler yapılabilir. Çekicilik kavramında genelde ortak bir görüş, ortak bir değer ölçüsü saptamak ve daha çekici olabilmenin sırrını çözümlemeye çalışmak akla, en uygun yoldur.

Çözüm için, öncelikle güzellik kavramının yada çekici olmanın anlam ve sorusuna cevap bulmak gerekir. Çekici, alımlı yada güzel olma, yüz güzelliği, vucut güzelliği veya modaya uygunluk yada güzel giyim olarak düşünülebilir. Bu tanım, doğru olabilir. Fakat hiçbiri tek başına yeterli değildir. Çekicilik, alımlılık veya güzellik, yüz görünüşünün, vucut yapısının, konuşmasının, ses tonunun, tavır ve davranışların, çevreye ve giyinenin kişiliğine uygun ve yakışan uyumlu bir giyim ile pekiştirilmesi ve tamamlanmasıdır. Daha çekici olmak için, kendinize yakışan ve uygun olan giyimin seçimi gerekmektedir. Bu amaca erişmek için de, kişiliğinize uyum sağlayan, kendinize yakışan ve sizi güzelleştiren giyime karar verme yeteneğini geliştirmelisiniz. Bu yetenek geliştirildikten ve uyum sağlama, yakışma gibi ince ayrıcalıkları görebildikten sonra, daha çekici olabilme imkanı kazanılır. Sadece bu da, yeterli değildir. Bazı bilgilere, gerek vardır. Kendiniz ve vucut yapınızla ilgili ölçü ve özellikleri bilmeden, sizin için en iyi olanına karar veremezsiniz. Giysilerinizi, hangi ölçülere göre seçeceksiniz? Saçınıza , nasıl bir şekil vereceksiniz? Nasıl bir makyaj yapacaksınız? Seçtiğiniz elbise, yaptığınız saç şekli ve makyajınızla, kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Yakıştığına, emin misiniz? Saç, makyaj ve giyim biçimlerinden kendinize en çok yakışanını seçebilmeniz için tek yol, kendi vucut yapı ve özelliklerini ayrıntıları ile bilmeniz; bunun için de, kendinizi analiz etmeniz gerekir.

Bu bilgileri sağladıktan sonra, iyi resim, güzel model, güzel örnek anlamını kavramak gerek. Tasarlanan güzel, tasarlanan çirkin nedir? Sizin için doğru olan veya doğru olmayan nedir? önce, buna karar vermelisiniz. Bunu becerebilmek için, bir sanatın gelişmesinde egemen olan sanat prensiplerini öğrenmeli ve bilmelisiniz. Nerede olursanız olun, iyi giyimin ne olduğunun bilinmesi de kaçınılmaz bir gerçektir. Daha çekici olabilmek için, belirlemeye çalıştığım bu faktörleri aklınızda tutarsanız, giyimde kişisen gereksinimlerinize uygun olanı seçebilirsiniz; günün modasına uyum sağlayabilir ve daha çekici görünebilirsiniz. Aynı zamanda giyimin, kişinin yaşadığı yere göre seçilmesi gerekir. Fakat bu da, yeterli değildir. Bir yere göre uygun olan bir elbise, başka bir yer için uygun olmayabilir. Yerine göre giyim seçimi, giyenin kişiliğini gösterir. Kişinin çekici görünüşünde, giyimle birlikte, tavır ve davranışların etkisi, küçümsenemez. Güzel bir elbise dikebilirsiniz yada satın alabilirsiniz; fakat, ayakta durduğunuzda, doğru duruşa sahip değilseniz, zarif bir yürüyüşünüz, düzenli bir oturuşunuz yoksa ve giyiminizi kişiliğinize ve çevrenize uygun olarak seçmemiş iseniz, kendinize bakmıyorsanız, beklediğiniz kadar çekici ve alımlı olamazsınız.

Şu hususlara, özen gösteriniz;

Dış etkenlerden uzak, iyi düşünülmüş ve kendinize uygun bir giyim planınız olsun.

kişiliğinizi dikkate alarak, çekici giysiler giyiniz.

Moda olan giyimden, sadece size uygun olanını seçme yeteneğini geliştiriniz.

Giyim seçimlerinde, kendi kendinize karar vermeyi öğreniniz.

sosyal ve ekonomik koşullara göre, giyim seçiminize özen gösteriniz.