Giyimin Sosyal, Psikolojik ve Fizyolojik Değeri

0
257

Giyim çalışmaları, özellikle, son zamanlarda birçok ekonomist, sosyolog ve psikolojların dikkatle üzerinde durdukları bir konu olmuştur. Giyim ihtiyacı için, şu konuları ileri sürmüşlerdir: Birincisi,  korunma, ikicisi, utanma ve örtünme; üçüncüsü, süslenme.

Üstünlüğünü, karşısındakilerine veya başkalarına inandırmayı başarmak; hayranlık kazandırma ve kendine güven sağlamak için giyilmiştir.

Menninger Clinic giyimin insan hayatında, önemli bir rol oynadığını söylemiştir.

Giyimin, kişi üzerinde kesin bir psikolojik etkisi vardır. Spor giyinmiş, blucin pantolonlu bir genç kız, gerektiğinde yerde oturabilir; fakat, aynı genç kız, saçını yaptırdığı  ve bir gece elbisesi giydiği zaman, daha kibar ve daha zarif davranmak zorunda kalacaktır. Çekici olmak için, kişinin, iyi giyindiğinden emin olmasına ve kendisine güven duymasına gerek vardır. ‘’İyi bir çeki düzen, kendine güvenin esasdır.’’

Giyim ile parasal durum arasında da, yakın bir ilişki vardır. Bu nedenle giyim, kişi ve aile bütçesine önemli bir yer tuta. Giyim gideri, birçok faktörlerin etkisi altında birlikte, özellikle, kişi ya da ailenin gelirine paralel olarak değişmektedir.

Güzel ve iyi giyimli görünebilmek için, sadece iyi giyim seçmek yeterli değildir. Para gücünüze uygun giyim alabiliyorsanız ve aldıktan sonra bakımına dikkat ediyorsanız, fiziksel yapınız ve kişiliğinize, aynı zamanda giyilecek yere göre seçebiliyorsanız, iyi giyiniyor sayılırsınız.

Giyimimizin bakımına dikkat eder ve iyi kullanırsak, giyimimizden iyi düzenli ve çekici bir görünüş vermesini bekleyebiliriz.

Bilginizi ve becerinizi artırmak istiyorsanız yazardan eğitim ve desdek alın.

GSM : 05079453299