İş Arkadaşlarınızla İlişkiniz 

0
293

İş Arkadaşlarınızla İlişkiniz 

İş hayatı hoşunuza gitse de gitmese de bir ekip işidir. Bir ekibin parçası olmak herkes için kolay değildir. Bazı insanlar takım çalışmasından zevk alıp tercih ederken, bazıları kendi başlarına çalışmayı yeğleyebilir. Ancak kurumun bir parçası olmanın en önemli gereklerinden biri de takım oyuncusu olabilmektedir.

İlişkilerinizi iyi tutun: İş arkadaşlarınız ile ilişkilerinizi iyi tutun. Herkesi sevmek zorunda değilsiniz; ama profesyonel yaşamda işiniz hakkıyla yapabilmek için herkesle anlaşmanız gerekir.

Saygılı olun: Ne kadar kızgın ya da üzgün olursanız olun, haklı bile olsanız, saygı kurallarını elden bırakmayın. Karşınızdaki kişi size saygısızlık ettiğinde ona aynı şekilde cevap verdiğinizde, dışarıdan bakan biri için birbirinizden farksız görüneceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Sakin olun, nezaket sınırlarını içinden cevabınızı verin.

Kişisel saldırılardan ve yargılamalardan kaçının: İş ortamından herhangi bir kişiden çok hoşlanmayabilirsiniz. Ancak profesyonel duruşunuzu koruyarak duygularınızı bir tarafa bırakmalı ve iş üzerine yoğunlaşmalısınız.

Adli olmaya dikkat edin: İş hayatında diğerlerinden daha yakın olduğunuz, iş dışından da görüştüğünüz arkadaşlarınız olabilir. Ancak söz konusu olan iş ise, yakın arkadaşınız ile samimiyetinizin olmadığı bir kişi arasında farkı gözetmemelisiniz.

Kendini beğenmişlik yapmayın: Kendinizden emin olun, kendinize güvenin ama ‘kendini beğenmişlik’ çizgisini geçmeyin. Savunma konumunda olmayın ama haklı olduğunuza inandığınız durumlarda kendinizi savunmaktan da kaçınmayın. Bunu yaparken karşınızdakini aşağılar bir tavra bürünmemeye özellikle dikkat edin. Böyle bir durumda haklı olsanız dahi haksız duruma düşebilirsiniz.

Özür dilemeyi bilin: Kimse her zaman haklı olamaz. Siz de hata yapabilir, istemediğiniz bazı sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz. Bu durumlarda hatanızı kabul edin ve konudan etkilenen herkesten özür dilemeyi, gönül almayı bilin.

Teşvik edin, değer verin: Beraber çalıştığınız insanlarla olumlu bir ilişki kurabilmenin bir yolu da onları dinlemek, cesaretlendirmek ve arkadaşça geribildirimler ile kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır. İnsanlar kendilerine değer verilmesinden ve bunun gösterilmesinden hoşlanırlar. Düşünceli olun, yardım elinizi uzatın.