TARTIŞMANIN DA KURALI VAR

0
227

Siz ne kadar sevmeseniz de tartışma ortamından uzaklaşmanız bazen mümkün olmayabilir. Ve eğer kurallara uymadan bir tartışma yaparsanız, haklı olduğunuz bir konuda, suçlu duruma düşmeniz bile olası…

Tartışmadan kaçmak da çözüm yolu değil. Aksine galibiyeti göğüslemek için tartışmaya girmek en sağlıklı olanı. Amerikalı yazar William Rusher , tartışma kazanmak isteyenler için el kitabı bile hazırlamış. İşte size bu kitaptan önemli bazı noktalar.

 

  • Karşı çıkmaya istekli olun. Düşüncenizi, görüşlerinizi somut verilerle savunmaya çalışın. Görüşlerinizi destekleyecek bililer sayesinde en ağır tartışmaların bile galibi siz olabilirsiniz.
  • Sakin olun. Aile kavgalarınızda, sevdiğiniz kişilerle başlattığınız tartışmalarda çoğu zaman duygularınıza hakim olamazsınız. Duygularınızı baskı altında tutmak için çaba harcayın ve mutlaka sakin olun. Söylediğiniz sözleri her zaman kulaklarınız işitsin. Öfkeye kapılıp yakışık almayacak sözler söylemeyin.
  • Ses tonunuza dikkat edin. Sesinizin tonunu yükseltip karşınızdaki kişiyi korkutmayın. Tartışma sırasında ses yükseltmek büyük hata olur. Sizinle tartışan kişiyi ya da kişileri iyice karşınıza alırsınız, onların tartışmayı kazanma hırsınız kamçılarsınız.
  • Karşınızdaki kişinin bir hatasını yakalamaya bakın. Ve tartışmayı bu hatanın temeli üzerine kurun.
  • Fikrinizi, görüşlerinizi açık seçik anlatmaya çalışın. Anlaşılmaz sözlerle karşınızdaki kişilerin akıllarını karıştırmayın. Sade ve anlaşılır bir üslupla konuşmaya özen gösterin.
  • Uzman görüşlerine konuşmanızda yer verin. Böylece fikirlerinizi karşınızdakilere daha kolay kabul ettirebilirsiniz.
  • Her zaman kibar olun. Karşınızdaki kişinin yanıldığına yüzde yüz inansanız da ona sert bir dille karşılık vermeyin. Sözlerini bitirmesini sabırla bekleyin.
  • Düşüncelerinizi karşınızdakilere kabul ettirmek için kesin ve kararlı konuşmayı deneyin. Özellikle aile içi tartışmalarda bu yöntem çok yararlı olur.

 

Sizi siz yapan, siz olacaksınız.

Sevgi ve Saygılarımla,

Hoşça kalın

Ayson Karabağ

ayson_karabag@hotmail.com

0532 3910934