ZOR KONULAR,ZOR İNSANLAR

0
308

ZOR İŞLERDE ARAYA MESAFE KOYMA TEKNİKLERİ

 

Kırık Plak:Dikkatle düşünüp kendinize bir kırık plak cümlesi hazırlayın.Zor kişinize kendisini duyduğunuzu belirtip bu kırık plak cümlesi’ni üst üste tekrarlayın.Örneğin;Söylediklerimi duydum ve bugün konuşacak durumda değilim.’’ Sana hak veriyorum ve şimdi işe gitmem gerekiyor.’’Kızgın görünüyorsun ve ben şimfi tartışmak istemiyorum.

Konunun içeriğini bırakıp ilişkinin Tanımını Yapmak:Zor kişiniz alışılmış davranışlarını sergilemeye başladığında,söylediklerine aldırmayıp yaptığına işaret etmek.Örneğin;Konuşmayı bu şekilde sürdürürsek nereye gideceğimize karar veremeyeceğiz.’’_Eski sorunları ele almayı bir kenara bırakırsak hayatımızı daha iyi planlayabiliriz.’’_Birbirimize bağırıp çağırdığımız sürece arızanın nedenini araştıramayız.

Ortam Değişinceye Kadar Konuşmaya Ara Vermek:Karşıdaki kişinin öfkesinin veya dırdırının ya da suskunluğunun nedenini tümüyle göz ardı edip konuşmayı ertelemek.Örneğin:Gördüğüm kadarıyla şu anda çok öfkelisin.En iyisi bu konuyu öğleden sonra ele alalım’’_Şu anda kendini iyi hissetmediğinin farkındayım;daha sonra konuşalım.

Kendinden Emin Erteleme:Zor kişinize gösterdiğiniz tepkiyi sizin daha sakin ve kafanızın daha duru oldugu bir zamana ertelemek.Örneğin;Şu anda bu konuyu konuşmaya hazır değilim .’’-ilğin. Bir fikir,bana biraz düşünmem için izin vermeni istiyorum.-‘Arkadaşlarınla gece sinayama gitmek istiyorsun;bu konuyu biraz düşünmeliyim.

Sislendirme:Karşınızdaki kişinin isteğini  veya görüşlerini kendi sözlerinizle kısaca özetlemek(böylece onu dinledğinizi ve anladığınızı göstermiş olursunuz.

Ve kendi düşündüğünüz şekilde tutum almak.(Bu yöntem ‘kırık plak cümlesi’yönetiminin biraz daha hafiftir Örneğin;Bu konunun sizin için önemli olduğunuzu anlıyorum;maalesef şimdi işe gitmek zorundayım’’._Şikayetlerini dinledim ve bunları daha sonra görüşmek istiyorum.’’_İşaret ettiğin olumsuzluklarını anlıyorum;artık olumlu noktalara bakmamız gerektiğini düşünüyorum.

Sizi siz yapan, siz olacaksınız.

Sevgi ve Saygılarımla,

Hoşça kalın

Ayson Karabağ

ayson_karabag@hotmail.com

0532 3910934