Patronların Gözü Bu Okulda İbrahim Özaydın Meslek Ve Teknik Anadolu Lisesin

Ayson Karabağ İbrahim Özaydın Meslek Ve Teknik Anadolu Lisesin’de

Sekreter eğitiminde yüksek kalite standartları sağlayan eğitim okulu İbrahim Özaydın Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nde sekreterler Nadas’ta

Sekreter öğrencileri hazırlayan eğitim öğretmenlerinden bazıları Elif İzkesen, Nevin Çiftçi, Nurten Kangi ve Elif Balaban’dır. Elif İzkesen ve Kastamonulu Nevin Çiftçi Bakırköy’deki ofisimize gelerek bizi okullarına davet ettiler. Öğrencilik dönemlerinde sekreter dergisini takip ettiklerini ve öğrencileri ile Yazarı buluşturmak istediklerini, öğrencilerinin de sektörü yakından öğrenip sevmesi için bu adımı atmak için okulumuzda ağırlamak istiyoruz dediler. Buluşacağımız gün belirlendi ve Elif İzkesen bizimle çok ilgilendi. Misafir ağırlama şekilleri ve günün her detayına gösterdikleri özen ve heyecan Yazarımızı büyüledi.

Öğrencileri bir patron ile tanıştırmak gerektiğini düşündüm ve hareket geçtim

İnci Baharat Yönetim Kurulu Başkanı Emin Demirci’ye teklif götürdüm. Öğrenciler ve eğitimciler için çok yararlı olacak bu etkinliğe seve seve katılacağını ve kabul ettiğini iletti.

Geleceğin sekreterleri ile sekreterliğin şifresinin yazan yazar ve iş adamı Emin Demirci

İbrahim Özaydın Meslek Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenciler ile buluştuk.

Öğretmenlerimizde bizimle çok ilgilendiler.

Hazırladıkları konferans salonunu meslekle ilgili afişlerle süslemişlerdi. Sunum hazırlamışlar. Konferans kapısının önünde kokteyl masası vardı. İkramlar çok güzeldi. Şık ve özenle hazırlanmış konferans salonuna gittik.

Konferans salonuna girdiğimizde bizi alkışlarla karşıladılar.

Konferans salonuna girdiğimizde karşılaştığımız sıcak ve samimi ortam bizi çok mutlu etti. Öğrencilerimizin mutlu ve gülen güzel gözleri karşısında onları birer evlat, kardeş gibi sahiplenecek duygularımız kabardı. Geleceğin şirket sekreterleri, yöneticilerin gözü kulağı olacak güzel yüzlü bu pırıl pırıl gençler güzel bir tanışma ve konuşma ortamı oluşturmuştu.

Öğrencilerin sunumu

İki adet güzel yüzlü öğrencimizin sunum yaparken ses tonları, vücut dillerini kullanma biçimleri ve seçtikleri cümleler beni etkilediği kadar Emin Demirci’yi de çok duygulandırdı. Cümleler çok etkili ve güzeldi. Bu şekilde bizde kendimizi tanıtmakta ne yanlışlar yaptığımızı fark ettik. Bu öğrencilerimiz umarım ileride sunucu olarak devam edebilirler. Şirket toplantılarını düzenleyip organize edebilirler. Gördüğümüz bu güzel öğrencilerimize bilgi ve tecrübe edinmek için çıktıkları bu yolda iş adamlarından destek ve yardım bekliyoruz.

Ayson Karabağ, patronların gözü kulağı olacak meleklerle konuşmaya bir şiirle başladı

‘’Sevgili sekreterler hoş geldiniz.

Fark etmiyor il ilçemiz,

Biz kardeşiz ha siz ha biz.

Baş tacısınız hepiniz,

Birkaç elin sesi var
dayanışmanın meyvesi var.’’
Artık Türkiye’de sekreterlik ve yönetici asistanlığı terimleri var.
Öğrenciler ayakta alkışladı ve salonun havası değişti. Gülen yüzler, coşkulu sevinçlerin olduğu güzel bir ortam sağlandı.

Ayson Karabağ öğrencilere tavsiyelerde bulundu

Okuduğunuz bölüm dünyanın en kıymetli mesleklerinden biridir. İş dünyası demek para, huzur ve mutluluk demektir. İş dünyasındaki en önemli ikinci insan olduğunuzu asla unutmayın. Alınan önemli kararlardaki diğer önemli insanda ikinci insandır. Mesleğiniz ne olursa olsun ülkeniz için ve çalıştığınız sektörü geliştirmek için hizmet edin. Gerçekleri değil Türk filmlerindeki gibi anlamsız sahnelere inanıp onları düşünürseniz gerçeklere ulaşamazsınız. Absürt hikâyelere değil işinize bakın. İşinizi ne kadar iyi yaparsanız aynı oranla kariyerinizde iyi yönde ilerlersiniz. Pazar kazanırsınız ve güvenilir bir işte çalışırsınız. Emekli olursunuz. Unutmayın, yuvarlanan taş yosun tutmaz.

Başarıya giden yolda emin adımlarla ilerlemek için kendinize bir yol planlayın

İnsanları dinlemeyi öğrenin ve konuşmanızı geliştirin. Sevgi gösterip sevgi almasını bilin. Güvenilir olduğunuzu etrafınıza gösterin. Bilgi tarlasında dolaşan gençler olarak kendinizi nadasa bırakın. Okuldan bütün bilgileri toplayın, filmler izleyin ve çeşitli konferanslara katılın. Gazete ve radyolardan bilgi toplamayı da ihmal etmeyin. Turizm gezilerini ve fuarları gezin. Hocalarınızdan mutlaka tavsiyeler almaya çalışın. Vücut dilinizi kullanmayı bilin. Konuşmalarınızda etkili ve güzel cümleler kurarak saygın bir kişilik kazanın. Hedefinizden şaşmayın. Korkularınızın sizi esir almasına izin vermeden kendinizi yönetin. Öz güveniniz ve cesaretiniz sağlam olsun. Bir atasözü var, unutmayın. ‘’İnsana güvenme ölür, duvara yaslanma yıkılır.’’ Öğretmenlerimizden ricam, öğrencilerde istek uyandırın ve yeşerecek tohumlar serpmekten vazgeçmeyin. Öğrencileri kendi imkânlarını zorlayarak kazanmaları için teşvik edin.

Yabancı göz terazidir, sizin eksiklerinizi görebilir.

Kendinizi başkalarının size ait gözlemleriyle dinleyin. Beklemesini bilin. Güzel gümler yaşamak ve iyi yerlerde olmak için bilgi toplama dönemindesiniz. Kitap okuyun. Hz. Ali ‘’ Zenginliğin en iyisi akıl zenginliğidir.’’ demiştir.

Incı Baharat Yönetim Kurulu Başkanı Emin Demirci, şirketimizin en kıymetli elemanı muhasebe sekreterimizdir.

Şimdiden hayallerinizi geliştirin. Sosyal medyanın etkin olduğu bir dönemdesiniz. Bir bilgisayar programı veya bir proje bulabilirsiniz. Önce kendinizi tanıyın. Becerilerinizi keşfedin ve geliştirin. Hayalleriniz için yola çıktığınızda kısmetleriniz karşınıza çıkacaktır. Karşınıza çıkan fırsatları değerlendireceksiniz. Unutmayın, su akar yolunu bulur. Şansınızı, aklınızı ve becerilerinizi iyi kullanmasını öğrenin. Hafta sonlarını evde uyuyarak değil etrafınızdaki olayları gözlemleyerek ve iş arayarak geçirin. Sabretmeyi öğreneceksiniz. Kendinize bilgiyle örülmüş duvarlar örmesini bilin. Proje üretmek için düşünün, araştırın, okuyun ve dinleyin. Fuarları kaçırmayın. Vizyonunuzu arttırmak için çabalayın.

İş dünyasındaki ikinci önemli insanları yetiştiriyoruz.İbrahim Özaydın Okul Müdürü Talha Bektaş

Emin Demirci ve Ayson Karabağ’a değerli bilgilerini öğrencileri ile paylaştığı için teşekkür ederek plaket verdi. Emin Demirci ‘’Bu güzel ortamın ve samimi karşılamanın karşılığında

müdürümüzün onayı ile sizleri hafta sonu Bakırköy’de bir kahvaltı etkinliğinde ağırlamak isterim.’’ dedi. Salonda alkış koptu ve öğrenciler çok sevindi.

Öğrenciler Ayson Karabağ’a kitabını imzalattılar.

Elime geçen iki kuruşun bir kuruşunu kitaplara vermeseydim bugünlere gelemezdim. Mustafa Kemal ATATÜRK

Öğrenciler sekreterlik hayallerini kurarken Ayson Karabağ’ın yazdığı kitapları okumaya ve tavsiyelerini dinlemeye karar verdiler. Kitaplarını tek tek imzalayan Ayson Karabağ her öğrenciye özel yazılar yazdı. Kitap imzalatan öğrencilerimizin isimleri:

Meryem Konat

Suda Cörüt

Semanur Savcı

Berk Torun

Büşra Kılıç

Melisa Aktürk

Aydoğan

Emine Görmüş

Zehranur Gokeş

Aleyna Gencici

Emir Sami Davacı

Semiha Saslan

Emirhan Alan

Eren Topçu

Gamze Polat

Nezahat Öztürk

Tuba Yılmaz

Seren Kana

Bekir Eren

Büşra Kaya

Nurcan Kabadayı

Ömer yiğitoğlu

E. Burak Deniz

Buse Yelmer

Esmarın Çakakçı

Ahmet Eynikaya

Zehra Kuzu

Yunus T. Sünnetçi

Öğretmenlerimizi ve öğrencilerimize umutlarını arttırmak için bu konferansın çok faydası olacağını düşünerek çok teşekkür ediyorum.

 

 

 

CEVAP VER